Hozzávalók 18-20 töltelékhez 1 nagy fej kínai káposzta 50 dkg disznó-marha darált húskeverék 3/4 bögre rizs 1 tojás 1 csokor petrezselyemzöld 1 kk pirospaprika só bors szárított csombor, kapor 7 dl lecsó Tálaláshoz: tejföl vagy joghurt
A káposztát a torzsájától 3-4 cm-el beljebb levágjuk, leveleire szedjük, megmossuk és bő sós, fövő vízben 2-3 percet abáljuk. Mély tálba szedjük, közben levelenként kissé sózzuk és konyharuhával letakarva pár percet még puhítjuk. A töltelékhez összekeverjük a húst a rizzsel, a tojással, a vágott petrezselyemzölddel és sózzuk, borsozzuk. Ha túl tömör lenne a töltelék lazítsuk pár kanál meleg vízzel. A leveleket a szokásos módon megtöltjük a húskeverékkel és lábasba-fazékba helyezzük. A maradék káposztát illetve a levágott torzsadarabot apróra vágjuk és a lecsóval rétegesen a káposztatöltelékek közé tesszük. Pár ág csombort és kaprot is teszünk a sorok közé. Felöntjük annyi vízzel, amennyi épp ellepi és nagyon lassú tűzön puhára főzzük, de vigyázzunk, nehogy szétessenek a töltelékek. Ha kissé meghűlt szedjük ki a töltelékeket és rendezzük csinos tálba. A fazékban maradt lecsós káposztát pürésítsük mixerrel, tetszés szerint ízesítsük tejföllel és öntsük rá a töltelékekre. Ez a töltött káposzta így nagyon finom lett s habár én nem igazán szeretem a klasszikus, ismert formáját ezt hetekig enném anélkül, hogy megunnám.
Hozzávalók egy 20 cm átmérőjű formához: A tésztához: 25 dkg liszt 12 dkg vaj csipet só 2 kanál olaj 1 kanál cukor
A töltelékhez: 50 dkg szilva 1 kanál kandírozott gyömbér 2 kanál barna cukor 1 csokoládéízű pudingpor 6-7 dkg étcsokoládé 2 dl hideg víz
A tetejére: 1 tojás 1 kanál barna cukor
A lisztet meglocsoljuk az olajjal és összemorzsoljuk. Hozzáadjuk a kockázott, hideg vajat, a sót, a cukrot és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ha a tészta nem áll össze adhatunk hozzá pár kanál jéghideg vizet is. Gyorsan dolgozzunk, ne melegítsuk a tésztát. Amint összeáll a massza fóliába tekerjük és a hűtőbe tesszük minimum egy órára. Közben elkészítjük a tölteléket. A kimagozott szilvát megszórjuk a cukorral, az aprított kandírozott gyömbérrel és 6-7 perc alatt mepároljuk a saját levében. A pudingport kikeverjük a vízzel és ráöntjük a rotyogó szilvára, majd párc perc alatt folytonosan kevergetve besűrítjük. Beleolvasztjuk a darabokra tördelt csokoládét is. A tészta 2/3-át vékony körré nyűjtjuk, kibálelünk vele egy piteformát, a kilógó széleit körben leváguk. Rásimítjuk a kihűlt tölteléket, majd beborítjuk a maradék tésztából kinyújtott körrel. A széleket óvatosan összecsípkedjük-ragasztjuk, majd az egészet lekenjük egy kis felvert tojással, megszórjuk a cukorral. Mielőtt a sütőbe toljuk a tetejébe pár hasítékot vágunk. 180 C fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.
Az inspirációt Jamie Oliver egyik televíziós adásából kaptam, sajnos a filmecskét nem találom sehol. Kisebb változtatásokkal készítettem, de igyekeztem megtartani a recept eredetiségét is. Vaj helyett friss tehéntúrót használtam.
40 dkg tehéntúró 20 dkg kristálycukor 1 kk vanília esszencia 1 narancs héja és leve 3 egész tojás 20 dkg őrölt pörkölt mandula 9 levél mirelit réteslap 1 kanál barnacukor és porcukor a tetejére A krémhez habosra keverjük a vajat és a túrót a cukorral, a vaníliával, a narancs héjával é levével. Hozzáadjuk egyenként a tojásokat és végzetül belevegyítjük a mandulát is. A réteslapokat hármasával megkenjük olvasztott vajjal, rákenjük a töltelék 1/3-át, majd felcsavarjuk. Három rétesrúd lesz. Egy kerek formát kivajazunk és belehelyezzük a rétesrudakat kissé meggörbítve, kígyóként feltekerve. A tetejét is megkenjük vajjal, megszórjuk kevés barnacukorral és 180 C fokra előmelegített sütőben 35-40 percet sütjük. Akkor van kész, amikor a teteje szép ropogósra sült. Ha langyosra hűl meg lehet szórni még porcukorral.
A tápiókakeményítőt összekeverjük a többi hozzávalókkal és nagyon lassú tűzön folytonosan kevergetve felforraljuk, majd pár perc alatt besűrítjük. 4 tálkába osztjuk el a kissé nyúlós-nyálkás masszát, majd jól kihűtjük. Rózsalekvárral tálaljuk. Finom, laktató desszert. Egy adag 288 kcal.