A tagineomat Marokkóból hoztam tavaly, párszor már használtam, de nyílt lángra azért nem mertem tenni. E miatt a főzést mindig serpenyőben kezdem el, aztán térek rá az agyagedényre és a sütőre. Az arab fűszerezést igen kedvelem, gyakran használom a római köményt, a kurkumát, a fahéjt, a koriandert és a keleti fűszerkeverékeket. Most ezzel a recepttel be is nevezek Habverő és Fakanál LVK 5. fordulójának a virtuális játékára, aminek a témája épp az arab konyha. Hozzávalók: 1 kg bárány aprólék (máj, vese, szív, tüdő) 2 fej vöröshagyma 3 cikk fokhagyma 1 konzerv kockázott paradicsom 2 kk ras el hanout fűszerkeverék 1 kk koriandermag kissé megtörve 1 kk őrölt gyömbér 1 rúd fahéj 1 kk kurkuma só bors 10 dkg aszalt barack 5 dkg mazsola 2-3 dl húsleves 1 csokor korianderzöld A bárány aprólékot alaposan megmossuk, hártyáktól-inaktól megtisztítjuk, dobókocka méretűre vágjuk. A hagymát felaprítjuk és aranyszínűre dinszteljük az olajban, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a fűszereket és további pár percig pirítjuk. Rádobjuk a húskockákat, sózzuk, borsozzuk és fehéredésig kevergetve pirítjuk. Végezetül hozzádjuk a paradicsomot, kevés húslevest, átöntjük a tagineba, ráhelyezzük a fedelét és betesszük a 180 C fokos sütőbe. Egy óra után ellenőrizzük, hogy megfőtt-e az aprólék, rászórjuk a kettévágott aszalt barackokat, a mazsolát, ha szükséges még adunk hozzá húslevet és további 30 percre visszatesszük a sütőbe párolódni. Aprított korianderzölddel megszórva, párolt couscous-al tálaljuk.
A tésztához: 60 dkg liszt 2 egész tojás 10 dkg olvasztott, langyos vaj 5 dkg cukor csipet só 3 dkg friss élesztő 3,5 dl langyos tej 1 narancs reszelt héja A töltelékhez: 1 csomag csokoládé ízű pudingpor 2 kanál kakaópor 2 kanál cukor 4 dl tej 20 dkg marcipánmassza A tetejére: 2 dl forró tej A tejbe 1 kanál cukrot szórunk és belemorzsoljuk az élesztőt, pár perc alatt langyos helyen felfuttatjuk. A lisztet keverőtálba szitáljuk, megsózzuk, belereszeljük a narancshéjat, beleütjük a tojásokat és apránként hozzáöntve az élesztős tejet alaposan kidagasztjuk. Végezetül beledolgozzuk a vajat is. Ha szükséges adhatunk még hozzá lisztet, a tészta selymes, nem túl lágy kell legyen. Letakarva szobahőmérsékleten 1 óra alatt duplájára kelesztjük. Közben megfőzzük a pudingot, hozzáadjuk a kakaóport és a cukrot, majd amíg még forró belemorzsoljuk a marcipánmasszát és alaposan elkeverjük, kihűtjük. Deszkára borítjuk a megkelt tésztát, kissé átgyúrjuk, maj két részre osztjuk. A tésztából két téglalap alakú félcenti vastag lapot nyújtunk, megkenjük a marcipános pudinggal és feltekerjük. 2-2,5 centi széles darabokat vágunk a tekercsből. Kivajazott tepsibe egymástól tisztességes távolságra helyezzük a csigákat, majd a tepsit lefóliázzuk és további 40 percre kelni hagyjuk. Ha másnap szeretnénk kisütni, akkor helyezzük hűtőszekrénybe, reggel amíg a sütő melegszik, addig szobahőmérsékleten hagyjuk kissé felmelegedni. A sütőt előmelegítjük 180 C fokra, a csigákat szép rózsaszínűre sütjük. Az utolsó percekben meglocsoljuk forró tejjel. Kitűnően megfelel ünnepi kalácsnak, foszlós, puha, szaftos.
A receptet Sherpától hoztam, köszönöm. Az íze visszarepített a gyermekkoromba a nagymamám konyhájába.
Hozzávalók: A tésztához: 40 dkg liszt 20 dkg vaj 10 dkg cukor 1/2 cs sütőpor 2 tojás sárgája kevés tejföl A töltelékhez: 25 dkg darált mák 20 dkg cukor 5 dgk búzadara 3 dl tej 10 dkg mazsola 1 citrom héja 2 tojás fehérje 2 közepes alma 1 kis üveg (kb 3,5dl) finom lekvár A tetejére: porcukor A tejet felforraljuk a cukorral, a citromhéjjal és belefőzzük a búzadarát és a mákot. Ha kihűlt hozzáadjuk a mazsolát, a reszelt, kicsavart almát és óvatosan beleforgatjuk a felvert tojásfehérjéket is. A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, két lapra nyújtjuk, az egyiket a sütőpapírral bélelt tepsi aljába terítjük, megkenjük a lekvárral, rásimítjuk a máktölteléket, majd bebortjuk a második lappal. Villával megszurkáljuk és 180 C fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt rózsaszínűre sütjük. Még langyosan megszórjuk porcukorral.
Hozzávalók: A "leveshez": 50 dkg szelídgesztenye (vagy 25 dkg mirelit) 1 l tej 4-5 kanál cukor 2-3 kanál rum (vagy 1 kk rumaroma) 1 kk vaníliaesszencia csipet só 1 kanál étkezési keményítő 2 dl tejszín A habhoz: 3 tojás fehérje 4-5 kanál cukor pár csepp citromlé
A gesztenyét jól megmossuk, éles késsel kissé megvágjuk, majd hideg vízbe feltesszük főni. 10-15 perc főzés után a gesztenyét leszűrjük, kissé kihűtjük és kiskanállal kikaparjuk a finom belét. Apróra daráljuk. A tejet felforraljuk a cukorral, az aromákkal, majd belefőzzük a gesztenyedarát. Kevergetve pár percet forraljuk, majd besűrítjük a kevés hideg vízzel elkevert étkezési keményítővel és még pár percet főzzük. Végezetül beleöntjük a tejszínt, még egyet-kettőt forralunk rajta, majd elzárjuk a tüzet és jól kihűtjük. A habgaluskákhoz az alábbi elkészítési módot javasolom. Reszelt csokoládéval megszórva, hidegen tálaljuk, természetesen desszertnek.
A tésztához: 15 dkg liszt 10 dkg hideg vaj kevés hideg víz csipet só A töltelékhez: 10 dkg cukor 2 dl tejszín 10 dkg vaj 1/2 kk himalája darabos só A tetejére: 2 tojásfehérje 5 dkg cukor 2 dl víz
A lisztet deszkára szitáljuk, hozzáadjuk a hideg, kockára vágott vajat és a sót. Gyors mozdulatokkal eldörzsöljük a lisztben a vajkockákat és összenyomkodjuk egy tömbbe a tésztát. Ha nem állna össze adhatunk hozzá 1-2 kanál jéghideg vizet is. A tészta összeállítását gyors mozdulatokkal végezzük, hogy a vaj ne olvadjon fel a kezünk melegétől. Legjobb késes aprítóban végezni ezt a műveletet. Fóliába csomagoljuk és betesszük a hűtőbe legalább egy órára pihenni-dermedni. Közben elkészítjük a karamellkrémet: a cukrot vastag falú lábasba szórjuk és lassú tűzön felolvasztjuk, amíg borostyánszínű nem lesz. Nem kell kevergetni, elég néha megrázogatni az edényt. Semmi féle képp ne távolodjun el a tűzhelytől, tartsuk rajta a szemünket a karamellen. Amikor eléri a kívánt színt beleöntjük a tejszín, az hirtelen felfut, habzani kezd, most kevergetve tovább melegítjük amíg a karamell felolvad és krémszerű lesz. Belevegyítjük a vajat is, selymes krémmé keverjük. Sózzuk ízlés szerint, az unokahúgaim szerint én kissé "elsóztam", de én nagyon szerettem úgy is. A tésztát vékonyra nyújtjuk, kibélelünk vele egy 20 cm átmérőjű piteformát, villával alaposan megszúrkáljuk az alját. Sütőpapírt teszünk a belsejébe, amit száraz babbal vagy rizzsel-lencsével töltünk meg. Előmelegített sütőben 180 C fokon rózsaszínűre sütjük. Eltávolítjuk a nehezéket és a papírt, a tésztaüreget pedig ismét megtöltjük, ez alkalommal a karamellkrémmel. Hűtőben megdermesztjük. A habot az alábbi módon készítjük el, habzsákba töltjuk és habrózsákat nyomunk a pite tetejére. Cukrászfáklyával kissé "körbepirítjuk" a tojáshab rózsákat.
Hozzávalók 4 személynek: 8 szelet marha fehérpecsenye 4 kápia paprika 4 közepes vöröshagyma 4-6 paradicsom (kb 50 dkg) 2 kanál zsír 2 cikk fokhagyma 1 db chilipaprika só bors 1 kanál liszt (búza vagy rizs) alaplé A fehérpecsenye szeleteket kissé kiklopfoljuk, megszórjuk sóval, borssal és legalább egy órára hidegre tesszük. A hússzeletek mindkét oldalát lisztbe mártjuk, lerázzuk róla a fölösleget és forró zsírban mindkét oldalát pirosra sütjük (2-3 perc/oldal). Kivesszük a zsírból és meleg helyen tartjuk. A hagymát és a paprikát megtisztítjuk és karikára vágjuk, a paradicsomot cikkekre szeljük, a fokhagymát felaprítjuk. Először a hagymát kezdjük el lassú tűzön dinsztelni abban a zsírban, amiben a hús sült, majd fokozatosan hozzáadjuk a fokhagymát és a paprikát, legvégül pedig a paradicsomot. Sózzuk, borsozzuk, majd belehelyezzük a hússzeleteket. Lefedve addig pároljuk, amíg a hússzeletek puhák nem lesznek. Az elpárolgott folyadékot kevés forró vízzel vagy alaplével pótoljuk párolás közben. Aki szereti csípősen az adjon hozzá chilipaprikát is. Tálalhatjuk kevés zsírban megpirított és húslevesben megfőtt tarhonyával vagy gluténmentes változatban ugyanígy elkészített hajdinával.
Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű tortához: A laphoz: 20 dkg oreo keksz 10 dkg olvasztott, langyos vaj A töltelékhez: 1 kg tehéntúró 4 dl tejszín 4 dl görög joghurt 15 dkg cukor 15 dkg mogyorós tejcsokoládé 10 dkg oreo keksz 9 lap zselatin (kb 15 g) A díszítéshez: csokoládé és csokidrazsé válogatás (Milka, M&M, Kinder stb) csokoládépálcikák a torta oldalára
Az alaphoz a kekszet apróra daráljuk és összekeverjük a vajjal. A tortakarimát egy tányérra fektetjük, az aljába nyomkodjuk a kekszmorzsát és hűtőbe tesszük dermedni. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk 5 percre, majd kicsavarjuk és a felforrósított joghurthoz keverjük. A túrót habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a tejszínt és beleöntjük a zselatinos joghurtot is. Végezetül belekeverjük az apróra vágott csokoládét és darabosra tört kekszet is. A tortalapra öntjük, hűtőben legalább 8 órát dermesztjük. Tálalás előtt a tortakarimát levesszük a megdermedt tortáról, körberakjuk csokoládépálcikákkal, a tetejét tetszőleges mennyiségű és milyenségű csokoládéval díszítjük. Hogy a pálcikakerítés ne dűlöngéljen díszes szalaggal kötözhetjük körbe.
A Vigyázz! Kész! Főzz! 77. forduló háziasszonya ez alkalommal Eszter, a Tűpárna és habverő blog írója. A téma "Egy falat irodalom", ahova olyan recepteket kell elkészíteni és dokumnetálva elküldeni, amit bármelyik irodalmi mű ihletett.
Amikor a Frida Kahlo Füveskönyvéből inspirált életrajzi regényt olvastam, már akkor elhatároztam, hogy amennyiben be tudom szerezni az alapanyagokat, hát több receptet is elkészítek belőle. Ennek a csodálatos művésznőnek az élete teljesen lenyűgőzött engem, nagyon boldog vagyok, hogy az ő receptje alapján elkészíthettem a pueblai molet és részt vehettem ezzel ebben a gastrojátékban.
A recept hozzávalóit úgy írtam le, ahogy a könyvben olvastam, de elkészítéskor én feleztem az adagot (így is hatalmas mennyiségű szószom lett, több mint 1,2 liter) és pár alapanyagnál jócskán lecsökkentettem a mennyiséget. Például a zsírnál és természetesen a csípőspaprikánál. Hozzávalók: 15 főtt csirkedarab (én sült csirkecomokat) A szószhoz: 5 chipotle chili 12 mulato chili 12 pasilla chili (én fresno, habanero, fire flame és jalapeno chilit használtam) 45 dkg zsír (én kb 10 dkg-ot) 5 gerezd fokhagyma 2 kisebb fej hagyma 4 ropogós tortilla (én tortilla chipset) 1 barnára pirított zsemle 12 dkg mazsola 25 dkg mandula 15 dkg szezámmag 1/2 kanál őrölt ánizs 1 kk őrölt fahéj 1 nagy banán 15 dkg mogyoró 1 kk koriandermag 1 kk őrölt szegfűszeg 1 kk őrölt feketebors 30 dkg csokoládé (magas kakaótartalmú) 25 dkg hámozott, magozott paradicsom (én konzervparadicsomot) húsleves A chilit kettévágjuk, kiszedjük a magját, eltávolítjuk az ereket, a forró zsírba dobjuk és ropogósra sütjük. A zsírból kiszedjük és forró vízbe dobva további 20-25 percet főzzük, majd a banánnal együtt pépesre zúzzuk. A mogyorót és a mandulát megdaráljuk. A visszamaradt zsírba adagoljuk a karikára vágott hagymát és a fokhagymát, pirosra sütjük, majd apránként belekeverjük a többi hozzávalót is. A húslevessel felöntve, az edényt lefedve, lassú tűzön 2 órát főzzük, gyakran kevergetjük és mindig pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Végezetül turmixban krémesre daráljuk a szószt és a főtt (most az én esetemben sült) csirkére öntve fogyasztjuk, pirított szezámmaggal megszórjuk.
Hozzávalók: 1 bögre quinoa 4 szál újhagyma 2 csokor zöldpetrezselyem 7-8 mentalevél 1 piros kaliforniai paprika 1 kisebb cukkini citrom só bors 1-2 kanál olívaolaj A quinoát szitában alaposan átmossuk, majd feltesszük főni 2 bögre vízben amit megsóztunk. 15-20 perc főzés általában elég kell legyen ahhoz, hogy a quinoaszemek megpuhuljanak. Leszűrjük a maradék folyadéktól és kihűtjük. A zöldpetrezselymet, a mentát, a zöldhagymát, a cukkinit és a paprikát apróra vágjuk, összekeverjük a kihűlt quinoával, majd ráöntjük a salátaöntetet. Az öntethez összekeverjük az olajat a citromlével, sózzuk, borsozzuk. Finom, laktató, egészséges saláta, bármilyen zöldséggel jól lehet variálni.
Hozzávalók 6-8 db mini pitéhez A tésztához: 25 dkg liszt 15 dkg vaj 1 tojás 1 kanál rum (vagy más alkohol) 1/2 kanál 9%-os ecet 0,5 dl víz 1/2 kk só A töltelékhez: 4-5 kemény körte 1 kanál vaj 1 kanál vörösbor ecet 1 kanál balzsamecet só bors kakukkfű 15 dkg bacon Az öntethez: 25 dkg gorgonzola 2 dl tejszín 1 tojás A tálaláshoz: darabolt pörkölt dió rukkola vagy madársaláta gránátalma magok citromlé A tésztát elkészítjük az alábbi módon. A hűtőböl kivesszük, 3-4 mm vastagra nyújtjuk és kivágjuk akkora kerek formával, amekkorával akkora kört kapunk amivel kényelmesen kibélelhetjük a mini piteformákat úgy, hogy magas peremük is legyen. Én most creme brulée formákat használtam, de lehet nagy piteformába is sütni, sőt a muffinfoma is megfelel a célnak. Jól belenyomkodjuk a formába a tésztát, villával alaposan megszúrkáljuk és 180 C fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a kosárkák megsülnek. Ha nem szúrkáljuk meg sűrűn a tésztát, akkor az sütés közben megemelkedik és kitölti a formát, nem marad helye a tölteléknek. A körtéket megmosuk, négybe vágjuk, a magházukat eltávolítjuk. A vajat serpenyőben felforrósítjuk, rátesszük a körtéket, sózzuk, borsozzuk, rátépkedjük a kakukkfű leveleket és lefedve párolgatjuk, néha megfordítjuk a gyümölcsdarabokat. Ha a körte kissé megpuhult (6-8 perc) leöntjük az ecetekkel és fedő nélkül még pár percet a tűzön tartjuk. A bacont kis kockára vágjuk és ropogósra sütjük. A gorgonzolát tálba morzsoljuk, összekeverjük a tejszínnel és a tojással. A tésztakosarakat tepsibe sorakoztatjuk, kirakjuk a párolt körtedarabokkal, rászórjuk a ropogós bacondarabkákat, leöntjük a gorgonzola szósszal és 15-20 perc alatt készre sütjük. Megszórjuk pirított dióval , madársalátával, rukkolával, gránátalma maggal tálalhatjuk, amit pár csepp citromlével frissíthetünk fel.