Hozzávalók: A tésztájához: 40-45 dkg darált keksz 10 dkg vaj 2,5 dl víz 2 kanál kakaó 1 kanál instant kávé 10 dkg cukor 1-2 kanál rum A töltelékhez: 20 dkg puha vaj 20 dkg mirelit gesztenye 1-2 kanál rum A vizet felforraljuk a kakaóval, a kávéporral, a rummal, a cukorral, végezetül hozzáadjuk a vajat is. Kihűtjük. A gesztenyemasszát habosra keverjük a puha vajjal és a rummal. A darált kekszre öntjük a kakaós-vajas vizet és összedolgozzuk úgy, hogy formázható masszát kapjunk. Két zsírpapír között 3-4 mm vastag téglalap alakra nyújtjuk. Megkenjük a gesztenyekrémmel és szorosan feltekerjük. Műanyag fóliába csavarjuk, hengerré alakítjuk és jól behűtjük.
Hozzávalók: 30 dkg főtt burgonya 20 dkg főtt vagy sült sütőtök 20-25 dkg liszt 1 tojás 1,5 kk só 1.5 kk zsír vagy vaj
A főtt, hámozott burgonyát és a sütőtököt még langyosan krumplinyomóval vagy villával csomómentesre törjük és hagyjuk kihűlni. Megsózzuk, hozzáadjuk a zsiradékot és annyi lisztet, amennyivel rugalmas, nem ragadós tésztát gyúrunk. A liszt mennyisége nagyban függ a sütőtök és a krumpli "vizességétől", valamint a liszt milyenségétől. Öklömnyi gombócokat szakítunk a tésztából melyekből 3 cm átmérőjű hengereket sodrunk. Késsel fél cm széles darabokat szelünk a hengerekből, minden kis "nudlit" lisztezett villával kissé megnyomunk. Bő, sós, lobogó vízben több részletben kifőzzük, olvasztott vajba forgatjuk. Tálalhatjuk bármilyen finom szósszal, mártással, sajttal-túróval megszórva, sütőben kissé megpirítva, köretként szószos húsok mellé. A felhasználási lehetősége számtalan. A fotón vadas szósszal és főtt marhanyelvvel tálaltam.
Ha fogyni akarok, akkor mindig "lecsókúrát" alkalmazok. A lecsó laktató, finom és kevés kalóriát tartalmaz. A kurkumát a színe miatt tettem bele, gyönyörű sárga szaftja lett tőle. Ezt a lecsót Erika játékára (is) készítettem, ő versenyt hírdetett, ki-milyen lecsót főz témában.
Hozzávalók 2 emberes adaghoz: 2-3 kanál olaj 1 fej vöröshagyma arasznyi póréhagyma 1 húsos paprika 1 chili paprika 1 nagyobb édesburgonya 1 cukkini 15 szem cherry paradicsom (vagy 2-3 normál méretű paradicsom) só, bors, szárított bazsalikom 1 kk kurkuma A hagymát és a póréhagymát apróra vágjuk és lassú tűzön megdinszteljük a felhevített olajon. Hozzáadjuk a felkockázott paprikát, chilipaprikát, pár perc múlva a felaprított paradicsomot. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a bazsalikommal és a kurkumával. Kevés vizet aláöntve, fedő alatt pár percig pároljuk. Az édesburgonyát és a cukkinit meghámozzuk, 2X2 cm-es kockákra vágjuk. Az édesburgonya kockákat a lecsóalaphoz adjuk, tovább pároljuk. Ha szükséges, pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Amikor az édesburgonya félig kész beledobjuk a cukkini darabokat is és készre főzzük. Fogyaszthatjuk csak magára, de adhatunk mellé sült kolbászt, pecsenyehúst, vagy akár tükörtojást, sajtkrokettet is.
Hozzávalók: 300 g puha avokádó (kb 2 db) 4 egész tojás 1 kanál citromlé 50 ml tej 300 g liszt 50 g darált pisztácia 15 g sütőpor 200 g puha vaj 100 g cukor csipet só 1 rúd vanília A tetejére: 130 g porcukor 1 citrom leve 25 g durvára vágott pisztácia
Az avokádót pépesre törjük, hozzáadjuk a citromlevet és a tejet. A vajat habosra keverjük a cukorral, a vanília kikapart magjaival, hozzáadjuk az avokádós pépet, majd a sóval és sütőporral elkevert lisztet és a pisztáciát. Sütőpapírral bélelt kalácsformába öntjük és 170 C fokra előmelegített sütőben készre sütjük (kb 45 perc). A porcukrot elkeverjük annyi citromlével, amennyitől egy könnyen kenhető cukormázat kapunk. Ezzel öntjük le a kihűlt avokádós süteményt, majd megszórjuk a durvára vágott pisztáciával. Finom, nem túl édes, szaftos sütemény, tökéletes egy pohár tej mellé reggelire, vagy egy délutáni tea mellé.
Hozzávalók: 35 dkg liszt 1 kanál porcukor 2 kanál rum 3 tojás sárgája 6 dkg olvasztott, langyos vaj 2 dl tejföl csipet só 1 kiskanál vanília kivonat A sütéshez: olaj A tálaláshoz: vaníliás porcukor finom lekvár
A hozzávalókból rugalmas, selymes tésztát gyúrunk, fóliába csavarjuk és 20-25 percig a hűtőbe tesszük. Kinyújtjuk 2-3 mm vastagra, cakkos derelyevágóval (ha nincs, akkor pizzavágóval vagy éles késsel) 2-3 cm széles 10-12 cm hosszú szalagokra vágjuk. Minden szalag közepébe, hosszába egy 2-3 cm hosszú bevágást készítünk, ezen átbújtatjuk a szalag egyik végét. Így alakul ki a jellegzetes csöröge forma. Bő, forró olajban rózsaszínűre sütjük, szűrőlapáttal kiemeljük, papírszalvétára helyezzük. Még melegen megszórjuk vaníliás porcukorral. Finom savanykás lekvárral tálaljuk. A receptet Fűszermáni Gabitól kölcsönöztem.
A 32. Blogkóstolót Lívia, a Gasztróságok blog írója vezeti, a számomra kisorsolt blog ismét Vöröskaktusz lett. Tőle ez alkamlommal a mogyorós-sáfrányos csirkét választottam, valódi sáfrányt vettetem be, valamint joghurt helyett tejszínt használtam az elkészítéséhez. Gyors, finom, laktató étel.
Hozzávalók 2 személyre: 1 db kicsontozott csirkemell 2 kanál olaj 1 kanál mogyoróvaj 1 marék pörkölt mogyoró 1 csipet sáfrány 2 dl joghurt vagy tejszín só, bors opcionálisan chili zöldpetrezselyem a díszítéshez
A sáfrányra 0,5 dl forró vizet öntünk. A csirkemellet ujjnyi darabokra vágjuk, sózzuk-borsozzuk és körbepirítjuk a forró olajban. Hozzáadjuk a sáfrányos vízzel feloldott mogyoróvajat, a tejszínt és összerottyantjuk. Apróra vágott chilivel, aprított zöldpetrezselyemmel megszórva tálaljuk. Köretként főtt-pirított rizset, kukszkuszt adhatunk.
Hozzávalók egy 18 cm átmérőjű tortához: A piskótához: 90 g méz 80 g vaj 5 tojás 5 kanál liszt 1 sütőpor 1 kanál mézeskalács fűszerkeverék A krémhez: 200 g mascarpone 200 g mirelit gesztenyemassza 1 semleges ízű pudingpor 350 ml tej 50 g vaj cukor ízlés szerint 2-3 kanál 1-2 kanál finom rum A díszítéshez: diógrillázs őrölt pisztácia habcsók
A mézet és a vajat összeolvasztjuk, majd hagyjuk langyosra hűlni. A tojások sárgáját habosra keverjük a fűszerrel, a sütőporral, a mézes vajjal, a liszttel, majd lazán beleforgatjuk a keményre felvert tojásfehérjét is. Sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába simítjuk, majd 180 C fokra előmelegített sütöben 50-55 percet sütjük. Amikor a teteje kezd megbarnulni tegyünk rá sütőpapírt, hogy ne égjen meg. Hurkapálcával ellenőrízzük, hogy a tészta megsült-e rendesen! Alaposan kihűtjük, (legjobb 15 percig a fagyasztóba is tenni, könnyebben szeletelhető) majd 3 lapra vágjuk. A legszebbet tesszük a tetejére, a legkevésbé sikerültet a közepére. Elkészítünk egy keményebb pépet a pudingporból és a tejből, jól kihűtjük. A szobahőmérsékleten kiolvasztott gesztenyepürét, a pépet, a mascarponét, a puha vajat, a rumot és a cukrot habosra keverjük, megtöltjük a tortát és kívülről is szépen bevonjuk. Diógrillázzsal és őrölt pisztáciával, valamint saját készítésű habcsókkal díszítjük.
A Szakácsmustra virtuális gasztrojátékot Erika, a Tepszi blog szerzője találta ki. A játék lényege, hogy a mindig aktuális játékvezető kiválaszt egy ismert szakácsot-gasztrobloggert akitől a játékosok el kell készítsenek valami finomságot. A 21. fordulót Ani vezeti, az ő blogja "A parókia konyhájából" és ez alkalommal Limarát választotta. Limarának a blogját jól ismerem, gyakran olvasgatom a recepjeit, már sütöttem tőle jó párszor. Ez alkalommal a leopárd kalácsot készítettem el, ami első ránézésre bonyolultnak tűnt, de ahogy haladtam előre a munkamenettel, annál jobban megbizonyosodtam, hogy nem egy ördöngösség ennek a mutatós péksüteménynek a megsütése.
Hozzávalók: 25 g étkezési keményítő 250 ml tej 50 g vaj 370 g liszt 70 g cukor 3,5 g száraz élesztő (fél csomag) 1 narancs reszelt héja csipet só 1 tojás (nála nem volt) A világosbarna tésztához: 1 kanál fekete kakaópor 1 kanál tej 1 kk fahéj (vagy kardamom) A sötétbarna tésztához: 3 kanál fekete kakaópor 1 kanál tej vanília, vagy tonkabab 1. A keményítőből a tejjel pudingot főzünk, még melegen belekeverjük a vajat és langyosra hűtjük. 2. Összevegyítjük a többi hozzávalót a kihűlt péppel és jól kidagasztjuk a tésztát. Sima, rugalmas tésztát kell kapjunk. Kettőbe osztjuk, majd az egyik felet ismét ketté vesszük. 3. Az egyik negyed tésztába beledolgozzuk az 1 kanál kakaót, a fűszert és a tejet, a másikba a 3 kanál kakaót, a tejet és a fűszereket. 4. A három tésztadarabból golyót formálunk és fedett edényben 1,5-2 órát kelesztjük/pihentetjük. 5. Ha a tészta megkelt mindegyik darabot nagyjából 7 egyforma részre vágjuk, így lesz 21 darab tésztánk. Mindegyikből kis golyót formázunk. 6. A tésztagalacsinokat szivar formájú, 20 cm hosszú hengerekké sodorjuk. 7. A sötétbarna tésztát sodrófa segítségével kilapítjuk, beletesszük a világosbarna rudat és szépen összecsippentjük a tésztát, teljesen beburkoljuk, majd megsodorjuk. Így teszünk mindegyikkel. 8. A fehér tésztát ugyanúgy kilapítjuk, mint előzöleg a sötétbarnát, majd a sötétbarna rúd köré csavarjuk, összezárjuk és kissé megsodorjuk. Így a végén lesz 7 fehér rudacskánk, melyekben sötétbarna és azokban világosbarna tészta rejtőzik. 9. Egy 22 X 11 cm-es kalácsformát kibélelünk sütőpapírral, az aljára két tésztarudat helyezünk, arra másik hármat és végezetül még kettőt. Letakarjuk és további 1,5 órát kelesztjük.
10. 180 C fokra előmelegített gőzös sütőben kb 40-45 percet sütjük. A gőzt a sütőben úgy is el tudjuk érni, hogy vizet spriccelünk a kalács tetejére és a sütőbe. 11. Rácsra téve kihűtjük, majd megkenjük gőz fölött megolvasztott csokoládéval, megszórjuk darált pisztáciával, mogyoróval, vagy kandírozott narancshéjjal. Mivel ezt a kaláçsot elajándékoztam egy számomra kedves személynek, nem tudom megmutatni a belsejét, csak remélem, hogy ugyan olyan gyönyörű lett, mint Limaráé. Later edit: ismét elkészítettem, hagyok pár fotót a belsejéről is
Hozzávalók: 1 l tej (állati vagy növényi) 2 db csillagánizs 1 rúd fahéj 3-4 db kardamom ujjnyi friss, reszelt kurkuma (vagy 1-2 kk őrölt) ujjnyi friss, reszelt gyömbér (vagy 1-2 kk őrölt) méz tetszés szerint A tejbe tesszük a fűszereket, lassú tűzön felforraljuk, az edényt lefedjük és 5 percig pihentetjük. Leszűrjük, hozzáadjuk a mézet és tálaljuk.