Ez a fordulója a Blogkóstolónak rendhagyó, hisz most a pár hónapja elhunyt bloggertársunk blogjáról készítünk el valami finomságot. Ezt a tisztelgést Márti, a Hogy meg tudjuk nézni blog írója javasolta és ő is vezeti ezt a fordulót. Gasztropajtira emlékezünk! Receptjeit olvastam, mindig különösen tetszett, hogy az ételek köré szinte mindig egy-egy történetet kerekített, ezáltal a "száraz" recept dokumentálása ízesebb-kerekebb lett. Ez a második recept, amit Gasztropajti blogjáról készítek, egy finom joghurtos, kapros babsaláta. A hagymát én kissé előfőztem, blansíroztam, így megmaradt ropogósnak, de mégis könnyebben emészthetőbbnek, az eljárás során pedig az intenzív hagymaszagot is elvesztette. Hozzávalók 2 személynek: 1 kis konzerv vörösbab 1 közepes fej lilahagyma 2 dl joghurt 1 kk só bors 1 kanál ecet kapor oregánó
Az elkészítése roppant egyszerű: A babot alaposan lecsöpögtetjük. A hagymát vékonyra szeleteljük, 2-3 percet sós, ecetes vízben főzzük, majd jeges-hideg vízzel lehűtjük. Szűrőbe tesszük, hagyjuk lecsöpögni, alaposan kicsavarjuk. A joghurtot elkeverjük a friss vagy szárított kaporral és oreganóval, belekeverjük a hagymát, a babot, borsozzuk. Jól behűtve előételnek, vagy vacsorára tálaljuk.
Hozzávalók: 2 db disznónyelv 2 nagyobb sárgarépa 1 jó arasznyi póréhagyma 4 db burgonya 1 kis fej hagyma 2 cikk fokhagyma 2 kanál olaj só bors 2-3 babérlevél 0,5 l korpacibere (vagy ecet) 1 tojás sárgája 2 dl tejföl 2 kanál aprított lestyán
A nyelveket megmossuk és feltesszük főzni hideg vízben, amelyet sózunk, mellédobunk 1 kiskanál szemesborst, az egészben hagyott hagymát, a fokhagymát és a babérleveleket. Puhára főzzük, még melegen lehúzzuk róla a bőrt, majd ha kihűlt apró kockára vágjuk. Az olajon megdinszteljük a felkarikázott póréhagymát, a felkockázott sárgarépát, felöntjük a leszűrt húslével (kb 2 liter) és félpuhára főzzük. Végezetül hozzáadjuk a húskockákat, az apróra darabolt krumplit, a lestyánt és készre főzzük. Korpaciberével ízesíthetjük, ezzel pár percet még főzzük, aki nem szereti, az savanyíthatja ecettel, citromlével. A tojás sárgáját elhabarjuk a tejföllel és beöntjük a levesbe. Ha egyet lobbant, már zárhatjuk is el a lángot alatta.
A franciák híres narancsos-vajas-likőrös szószba forgatott palacsintája, ami egy elegáns desszert s amit csak jó minőségű alapanyagokból szabad elkészíteni. Hozzávalók
A palacsintákhoz: 25 dkg liszt 2 tojás csipet só 4 dkg olvasztott vaj 3 dl tej 3 dl szódavíz a sütéshez vaj A szószhoz: 4-5 narancs leve 1 narancs reszelt héja 5 dkg vaj 5 dkg cukor 4-5 kanál narancslikőr
A palacsinta alapanyagait összekeverjük, fél órára a hűtőbe tesszük, majd vajon vékony palacsintákat sütünk belőle. A narancslevet serpenyőbe öntjük, hozzáadjuk a cukrot és a reszelt narancshéjat, majd forralva kissé besűrítjük. Hozzáöntjük a narancslikőrt, majd a kockára vágott vajat. Lassú tűzön, folyton kevergetve pár percet forraljuk, majd beleforgatjuk az összehajtogatott palacsintákat. Ha valaki szereti, akkor narancslikőrrel flambírozhatja ezt a csodafinom desszertet.
Ez a fordulója a Blogkóstolónak rendhagyó, hisz most a pár hónapja elhunyt bloggertársunk blogjáról készítünk el valami finomságot. Ezt a tisztelgést Márti, a Hogy meg tudjuk nézni blog írója javasolta és ő is vezeti ezt a fordulót. Gasztropajtira emlékezünk! Receptjeit olvastam, mindig különösen tetszett, hogy az ételek köré szinte mindig egy-egy történetet kerekített, ezáltal a "száraz" recept dokumentálása ízesebb-kerekebb lett. Én a paradicsomszószos húsgombócot választottam, amit nem pulyka, hanem csirkehúsból készítettem el. Nagyon finomra sikeredett.
Hozzávalók: A gombócokhoz 50 dkg csirkemell (pulyka) 1/2 bögre előfőzött, lecsepegtetettrizs 1 kis fej apróra vágott hagyma 2 cikk zúzott fokhagyma 3-5 dkg reszelt parmezán (ez az én újításom) 1 tojás 1 kk piros paprika só bors bazsalikom (friss vagy szárított) A paradicsomszószhoz: 7 dl paradicsomlé zúzott fokhagyma só bors bazsalikom oregánó chilipaprika 1 kiskanál méz vagy cukor A sűrítéshez: 1 kiskanál keményítő A körítéshez: 1 kg burgonya Az elkészítése roppant egyszerű: a gombóc hozzávalóit jó alaposan összegyúrjuk, tojás nagyságú golyókat formázunk belőle. A finom paradicsomlevet felforraljuk, fűszerezzük, ízlés szerint chilipaprikával ízesítjük. A lassú tűzön rotyogó paradicsomszószban 12-15 perc alatt készre főzzük a húsgombócokat. Ha valaki a szószt sűríteni szeretné, az megteheti egy kiskanál étkezési keményítővel, amit 1 dl hideg vízzel kevert el. A keményítővel besűrített szószt főzzük még3-4 percig. Főtt burgonyával tálaljuk.
Verdens beste, vagyis a norvégok legfinomabb süteménye. A receptet innen vettem, de a krémhez használtam még mascarponét, hogy növeljem a térfogatát és fokozzam az ízeket. Hozzávalók A tésztalaphoz (30X40cm) 10 dkg puha vaj 5 dkg cukor 1 kk vanília kivonat 1 csipet só 1 kk sütőpor 4 tojás sárgája 10 dkg liszt 0,75 dl tej 4 tojás fehérje 5 dkg cukor A habhoz: 4 tojás fehérje 10 dkg cukor 1 csipet só 1 kk vanília kivonat 15 dkg szeletelt mandula
A krémhez: 4 tojás sárgája 10 dkg cukor 5 dkg étkezési keményítő 1 csipet só 1 kk vanília kivonat 5 dl tej 25 dkg mascarpone 5 dl tejszín 1. A mandulát száraz serpenyőben, folytonosan kevergetve kissé megpirítjuk. 2. A vajat habosra keverjük a cukorral, a sóval, a vaníliával, a sütőporral, egyenként hozzávegyítjük a tojások sárgáját, majd felváltva a tejet és a lisztet. Végezetül lazán belforgatjuk a cukorral keményre felvert tojásfehérjét is. Sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk. 3. A habhoz keményre verjük a tojások fehérjét a cukorral, a vaníliával és a sóval. A piskótamasszára egyengetjük, majd megszórjuk a mandulával. 3. 180 C fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük. 4. A krémhez a tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, a sóval, a vaníliával, majd hozzáadjuk a keményítőt és pár kanál hideg tejet. A maradék tejet felforraljuk, ráöntjük a keményítős tojásokra, majd a tűzre visszatesszük és kis lángon, folytonosan kevergetve jól besűrítjük. A kész puding tetejére fóliát nyomkodunk (hogy ne bőrösödjön meg) és jól kihűtjük. 5. A tejszínt keményre verjük. 6. A mascarponet alaposan kihabosítjuk, hozzáadjuk a kihűlt pudingot, majd lazán beleforgatjuk a tejszínhabot is. 7. A lapot kettévágjuk, az alsó részre ráhalmozzuk a krémet, a tetejére helyezzük a másika lapot és tálalás előtt pár órát hidegre tesszük.
A sütemény könnyed, finom, dominál a pirított mandula aromája. Most tortakarikával betöltés után kerekre vágtam. Ízletes, máskor is el fogom készíteni. A fotókat a kollegáim készítették telefonnal.
Ez a sütemény szinte minden román háziasszony repertoárjában megvan. A legnagyobb fénykorát 1989 előtt élte, amikor nem vajjal, hanem margarinnal, nem csokoládéval, hanem kakaóporral készítették. Nagy adag, tartalmas, laktató. Most itt egy egészen finom változata, amit kívánságra készítettem.
1. A kakaós lapokhoz: 30 dkg liszt 15 dkg cukor 15 dkg puha vaj 0,5 dl tej 4 dkg sötét kakaópor 2 tojás 1 sütőpor 1 csipet só 2. Az olajos piskótához: 6 tojás 0,6 dl forró víz 0,6 dl napraforgó olaj 10 dkg cukor 20 dkg liszt csipet só 1 sütőpor 3. A krémhez: 1 l tej 25 dkg puha vaj 20 dkg porcukor 15 dkg liszt 1 kanál vanília kivonat A tetejére: 20 dkg magas kakaótartalmú csokoládé 1 dl tejszín 1. A lapokhoz a vajat habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a többi hozzávalót, deszkára borítjuk és egyneművé gyúrjuk. Puha, de nem morzsálódó kell legyen. Két sütőpapír között két 24X35 cm lapot nyújtunk. Mivel a lapok nagyon vékonyak a nyújtás nem egyszerű, de kis odafigyeléssel megoldható. Egy 24X35-es tepsi hátára csúsztatjuk a zsírpapíron kinyújtott tésztát és 180 C fokra előmelegített sütőben megsütjük. Vigyázzunk ne égjen oda, pár perc alatt elkészül! 2. A piskótához a tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk az olajat, a sütőport, a sót, a forró vizet, majd a lisztet. Végezetül óvatosan beleforgatjuk a tojások keményre felvert habját is. Ugyan abba a tepsibe aminek a hátán a lapokat sütöttük sütőpapírt helyezünk, beleöntjük a tésztamasszát, majd 180 C fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. Rácsra borítjuk és kihűtjük. 3. A lisztet elkeverjük a tejjel, majd lassú tűzön felforraljuk, besűrítjük a pépet. Kihűtjük. A vajat habosra keverjük a cukorral, a vaníliával, majd a főtt péppel. 4. A tepsibe tiszta sütőpapírt teszünk úgy, hogy a végei kissé kilógjanak, így majd könnyebb lesz kiemelni a megtöltött süteményt. Az aljára kakaós lapot teszünk (vigyázzunk, mert törékeny), megkenjük a fele krémmel, a piskóta következik, majd ismét krém és végezetül lap. A tetejére egy tálcát helyezünk kis nehezékkel, majd jól behűtjük. 5. A csokoládét gőz fölött megolvasztjuk, hozzáadjuk a tejszínt, jól elkeverjük, majd bevonjuk vele a süteményt. Szeletekre vágjuk, ha valakiben van fantázia, az felismerni vélhet a formájában egy televízió készüléket.