Hozzávalók: 5 dl paradicsomlé 2,5 dl narancslé 1 dl limelé tabasco szósz ízlés szerint (pár csepp) worcester ízlés szerint (pár csepp) 1 kanál méz vagy barna cukor bors ízlés szerint Tálaláshoz: jég só csípős pirospaprika tequila A sangrita a tequila pikáns kísérője lehet. A sangrita alapanyagait összekeverjük, majd egy shot tequila után felhúzunk egy shot sangritát is.
Ha a sangritát jéggel és tequilával összekeverjük finom nyár esti koktélt is kaphatunk. Magas pohárban, csípőspaprika darabkákkal, szívószállal fogyaszthatjuk.
A 33. Blogóstoló háziasszonya Márti, a "Hogy meg tudjuk nézni" blog írója. Ez alkalommal Sherpa konyháját kaptam, tőle fogom elkészíteni ezt az egyszerű de nagyszerű desszertet: a karamell öntetes epres pohárkrémet. Nagyon gyorsan elkészíthető finomság, bármilyen idénygyümölcsöt lehet használni. Most én a rétegek közé frissen főzött rebarbara dzsemet is kentem, nagyon jót tett neki. Hozzávalók 4 adaghoz: 12 dkg mascarpone 3 dl tejszín (én 2 dl tejszínt és 2 dl joghurtot haszáltam) 2-3 kanál cukor 30 dkg eper poharanként 2 db zabkeksz (én csokoládés zabkekszet használtam) karamellszósz A karamellszószhoz: 10 dkg cukor 2 dl tejszín diónyi vaj
A kramellszószhoz száraz serpenyőbe szórjuk a cukrot és óvatosan kevergetve megpirítjuk. Vigyázzunk, ne égessük meg a cukrot, mert akkor a karamell keserű lesz. Ha már szép mogyoróbarna felöntjük a tejszínnel. Eleinte a cukor összeugrik a hideg tejszín hatására, de lassacskán, ahogy az felforr úgy el is olvad. Tetszés szerint dobhatunk bele diónyi vajat is. Pár perc forralás után hűlni hagyjuk. A mascarponet habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a hideg tejszínt és joghurtot, majd pár percig tovább verjük. A krém nem kell nagyon kemény legyen! Az epret metisztítjuk a szárától, megmossuk, lecsepegtetjük és apróra vágjuk. A felét lazán belekeverjük a krémbe. A kekszet apróra morzsoljuk, minden pohár aljába teszünk belőle, majd epres krém következik, jöhet ismét kevés kekszmorzsa, ismét krém, majd a maradék eperdarabok. A kihűlt karamellszósszal koronázzuk meg az édességet.
Már harmadszor készítem el ilyen módon, számomra ez a legfinomabb egyben sült karaj, amit valaha ettem. A páctól fűszeres-zamatos lesz, nem szárad ki a hús, hidegen-melegen egyaránt fogyasztható.
Hozzávalók: 1 kg karaj A páchoz: 1 kk mustárpor 1 kk mustár 1 kk gyömbérpor 3-4 cikk zúzott fokhagyma 1 apróra vágott kis hagyma 2-3 kanál szójaszósz 1-2 kanál halszósz chili ízlés szerint 1 kk méz A sütéshez: 2 kanál liba vagy kacsazsír 2 dl fehérbor 1 dl húsleves (vagy víz) 1 kis fej hagyma A pác hozzávalóit jó alaposan kikeverjük, majd bevonjuk vele a karajdarabot. Zárható dobozban egy napot, de legalább 4-5 órát hideg helyen érleljük. Felforrósítjuk a zsírt vaslábosban, vagy vastag falu edényben és a húst körbepirítjuk benne, amíg szép piros kérget nem kap, majd felöntjük a borral, a húslevessel, mellédobjuk a hagymát és lefedve lassú tűzön egy órát pároljuk. Egyszer-kétszer megforgathatjuk a húsdarabot. Ha a beleszúrt késpenge könnyen áthatol a húson, akkor kész van. Tálra szedjük, beborítjuk fóliával és további 20-25 percet pihentetjük.
Ezt a nagyon finom marokkói csicseriborsó levest Évától, a "matyievakonyhaja" blog írójától lestem. Ízletes, zamatos, tüzes, minden, amit szeretek. Egyedül a koriander ízét nem bírom, emiatt zöldpetrezselyemmel szórtam meg, spenót helyett meg labodaleveleket főztem bele. Lehet az enyém nem lett annyira autentikusan marokkói, de ettól függetlenül roppant szerettem. Köszönöm a receptet, Éva.
2 kanál olívaolaj 1 fej vöröshagyma (3 szál zöldhagyma) 2 közepes sárgarépa 2 szál szárzeller (vagy zellerlevél) 2 cikk fokhagyma (1 szál zöld fokhagyma) 1/4 kaliforniai paprika 2,5 l zöldségalap lé (vagy húsleves) 2 kanál paradicsompüré 1 kis doboz apróra vágott paradicsom 1 kis doboz csicseriborsó 1 kiskanál római kömény 1/2 kiskanál reszelt gyömbér (vagy gyömbérpor) 1 csipet fahéj (ne hagyjátok ki!) 1/2 kiskanál chilipehely (vagy friss chilipaprika) 1-2 marék mángoldlevél, vagy friss spenót (vagy laboda) só, bors 1 fél marék korianderzöld (petrezselyemzöld) 1 citrom
Az olajban megdinszteljük az apróra vágott hagymát, a kockára vágott sárgarépát, szárzellert és kaliforniai paprikát. Ha már üvegesek, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a chilipelyhet, a római köményt, a reszelt gyömbért, beleöntjük a paradicsomot, a csicseriborsót (a levével együtt), megszórjuk a fahéjjal, majd felöntjük a levesalappal. Ha szükséges sózzuk, borsozzuk és addig főzzük, amíg minden megpuhul. Végezetül belefacsarunk egy fél citromot, beleszórjuk a vágott mángold vagy spenótleveleket és pár percig még forraljuk. Mielőtt lehúznánk a tűzről beleszórjuk az aprított koriander vagy petrezselyemzöldet.
Sajnos nem bírom enni a nyers tojássárgából készült majonézt. Már megpróbáltam készíteni egy főtt tojássárgából készült majonéz variációt is, de azt hiszem ezzel most rátaláltam arra a majonézre, ami ízben és állagban a legjobban hasonlít az "igazira". A receptre Dán Franciska "A gondos háziasszony" 1956-ban kiadott szakácskönyvében bukkantam. Hozzávalók: 2 tojás sárgája 2 dl tejföl 4 kanál olaj só bors citromlé 1 kk mustár A tojások sárgáját elkeverjük a tejföllel és gőz fölött, folytonosan kevergetve megfőzzük. Ha kihűlt, cseppenként belekeverjük az olajat, majd sóval, borssal, citromlével, ízlés szerint mustárral ízesítjük. Pontosan olyan íze van, mint a nyers tojássárgából kikevert majonéznek.