50 dkg pulykamáj 25 dkg kacsazsír (vagy libazsír) 3-4 dl tej 5-6 cikk zúzott 2 kanál víz só bors 1 kk pirospaprika chilipehely A fokhagymás tejbe áztatjuk az inaktól megtakarított pulykamájat, legalább 1 órára. Leszűrjük, szalvétára téve alaposan leszárítjuk. A zsírt vaslábosba tesszük, hozzáadjuk a májdarabokat, a leszűrt fokhagymadarabokat, a vizet, majd fedő alatt közepes lángon legalább 10 percig rotyogtatjuk. Végezetül fedő nélkül 5-6 percig tovább sütjük, sózzuk, borsozzuk, pirospaprikázzuk. Fedeles edénykébe szedjük, ráöntjük a zsírt, majd lehűtjük. Friss, házi kenyérrel, lilahagymával fogyaszthatjuk.
A töltelék alapanyagaihoz bármit felhasználhatunk, ennek csak a képzeletünk szabhat határt. A töltött derelyéket finom húslevesbe is főzhetjük, mint tökéletes levesbetétet. Tálcára téve fagyaszthatjuk, majd zacskózhatjuk. Fagyosan, forró sós vízbe dobva bármikor kifőzhetjük.
Hozzávalók 24 darabhoz: A tésztához: 40 dkg liszt 4 egész tojás kevés hideg víz csipet só A töltelékbe: 1 csirkemell főzve vagy grillezve 10-12 dkg juhtúró (vagy füstölt reszelt sajt) 1-2 kanál szója szósz 1-2 kanál mustár 1 kiskanál worchester szósz aprított zöldpetrezselyem A szószhoz: 2 dl tejszín 3-4 dkg vaj 2-3 kanál zöld pesto A tálaláshoz: reszelt parmezán
A tojásokat felverjük, 1 kanálnyit félreteszünk a derelyék összeragasztásához. A lisztet összegyúrjuk a sóval, a felvert tojásokkal és annyi hideg vízzel, hogy kemény, sima tésztát kapjunk. Alaposan kidolgozzuk, fóliába tekerjük és legalább 30 percre hűtőbe tesszük. A csirkemellet kicsontozzuk, apróra daráljuk, hozzáadjuk a puha túrót, a zöldpetrezselymet, a mustárt és a szószokat. Kenhető, de nem túl lágy masszát kell kapjunk. Ha szükséges lazíthatjuk tejföllel vagy tejszínnel. A tésztát 2 részre osztjuk, a tésztanyújtó gép segítségével (vagy kézzel) vékonyra nyújtjuk. Az én tésztanyújtómon 6 fokozat van, az 5 fokozatig kell nyújtani. Nem kell áttetszően vékony legyen. Amíg az egyik tésztával dolgozunk, addig a másik darabot fóliába tekerve visszatesszük a hűtőbe, hogy ne száradjon ki. 8 cm átmérőjű köröket szaggatunk ki a kinyújtott lapokból, mindegyik közepébe egy-egy púpozott kiskanályni tölteléket teszünk. A félretett tojást elkeverjük 1 kanál hideg vízzel, majd megkenjük vele a körök szélét, hogy segítsük a jobb szigetelést. A megtöltött tésztakört kettéhajtjuk, jó alaposan lenyomkodjuk a szélét vigyázva, hogy a levegőt kiszorítsuk belőle. Én ezt a műveletet a fotón látható kis műanyag konyhai segítséggel végeztem el. A szószhoz a tejszínt összeforraljuk a pestoval és a vajjal. Bő, lobogó sós vízben 8-10 perc alatt több részletben készre főzzük a derelyéket, majd meglocsoljuk a szósszal. Reszelt parmezánnal tálaljuk.
Pazar előétel, reggeli. Pirítósra is lehet kenni, ha joghurttal készítjük teljesen fogyókúrás is. Most friss, zsenge salátalevelek öblében tálaltam. Hozzávalók: 1 db közepes méretű főzőtök (kb 50 dkg) 3-4 cikk zúzott fokhagyma 3-4 kanál tejföl só bors ízlés szerint friss kapor
A tököt meghámozzuk és nagyjából 2X2 cm nagyságú kockákra vágjuk. Párolóedénybe vagy szűrőbe tesszük és gőz fölött, lefedve 10-15 perc alatt puhára pároljuk. Amíg hűl hagyjuk lecsepegni, majd turmixoljuk össze a fokhagymával és a tejföllel. Sózzuk, borsozzuk, keverjük hozzá az apróra vágott kaprot. Lehűtve fogyasztandó!
A tészta receptjét Gabojszától kölcsönöztem. Foszlós, puha, finom péksütemény, ilyen volt az anyukám darázsfészke is.
Hozzávalók: 50 dkg liszt 25 g friss élesztő 8 dkg cuko 8 dkg vaj csipet só 1 tojás 3,5 dl tej 1 kiskanál rum 1 citrom reszelt héja vanília A töltelékhez: 15 dkg puha vaj 10 dkg porcukor 15 dkg darált mandula (dió) Locsoláshoz: 1,5 dl vaníliás tej
A langyos tejbe morzsoljuk az élesztőt majd hozzáadunk egy kiskanál cukrot és felfuttatjuk. A lisztet keverőtálba szitáljuk, beleöntjük a többi hozzávalót, az élesztős tejet és alaposan kidagasztjuk. Letakarva fél órát hagyjuk kelni. A megkelt cipót két részre osztjuk, téglalap alakúra, 2-3 mm vastagra nyújtjuk, megkenjük a porcukorral kikevert vajjal, megszórjuk az őrölt mandulával és szorosan feltekerjük. Éles késsel 2 cm széles szeletekre vágjuk a tekercseket. A csigákat sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, nem túl közel egymáshoz, letakarjuk és 35-40 percig tovább kelesztjük. 210 C fokra előmelegített sütőben kezdjük a sütést 5 percig, majd 180 C fokon további 20-25 percig. Amikor a csigák már szép rózsaszínűek meglocsoljuk a vaníliás tejjel, majd pirosra sütjük.
Hozzávalók 4-5 személyre: 1 fej kb 1 kilós karfiol 4-5 szál zöldhagyma 1 piros paprika (kápia) 1-2 cső főtt (vagy egy kis konzerv) kukorica 2-3 kanál olaj 1 kiskanál kurkuma (friss vagy por) só, bors zöldpetrezselyem
A "karfiolrizst" készíthetjük bármilyen zöldséggel, akár reszelt sárgarépával, zellerszárral, zöldborsóval. A kurkuma akár el is hagyható, ha valaki nem kedveli az ízét. Nagyon alakbarát körítés, fogyókúrázoknak bátran ajánlom valódi rizsköret helyett. Az olajban puhára dinszteljük az apróra vágott hagymát és paprikát. Hozzáadjuk a kurkumát, a reszelő nagy lyukán lereszelt karfiolt, a kukoricaszemeket, sózzuk, borsozzuk és ráöntünk 1 dl vizet. Fedő alatt 5-6 percig pároljuk. Megszórjuk apróra vágott zöldpetrezselyemmel.