Hozzávalók: 25 dkg lencse 6-7 db virsli 2 fej közepes lilahagyma 1 kanál ecet só bors citrom 1 kk currypor 2-3 db babérlevél 2-3 db főtt tojás 4-5 kanál majonéz (főtt tojásból) 2 kanál tejföl 1.A lencsét pár órára hideg vízbe áztatjuk, majd a babérlevéllel, sóval puhára főzzük. Leszűrjük, kihűtjük. 2. A hagymát tetszés szerinti formára vágjuk, sós, ecetes vízben 3-4 percet főzzük. Leöblítjük jéghideg vízzel, leszűrjük, kihűtjük. 3. A virsliket karikára vágjuk, elterítjük egy sütőpapíros tepsiben, majd a sütő grill fokozatán megpirítjuk. Félidőben megforgatjuk a virslikarikákat. Kihűtjük. 4. A főtt tojásokat felkockázzuk. Mivel a tojások sárgáját felhasználtam a majonézhez, én most csak főtt tojásfehérjét tettem a salátába. 5. A majonézt kikeverjük a tejföllel, sóval, borssal, curryporral, citromlével ízesítjük. 6. Az összes hozzávalót összekeverjük, jól behűtjük.
Hozzávalók: 3 db főtt tojássárgája 1 kk mustár 1-1,2 dl olaj 2-3 kanál tejföl só bors citromlé A tojások sárgáját villával jól összetörjük, majd hozzáadjuk a mustárt és folytonos kevergetés mellett hozzácsepegtetjük az olajat. Vigyázat, kevesebb olajat vesz fel, mint a nyers tojássárgája. Belekeverjük a tejfölt, sózzuk, borsozzuk, citromlével ízesítjük.
Ünnepi alkalmak finom előétele, a minden féle kencékkel összeállított szendvicstorta. A krémeket lehet ízlés szerint változtatni, csak a fantáziánk szabhat ennek határt.
A májas kenőkéhez: 20 dkg kenőmájas 10-15 dkg mascarpone vágott zöldpetrezselyem bors A füstölt halas kenőkéhez: 20 dkg füstölt lazac vagy bármilyen finom hal 10-15 dkg mascarpone bors, metélőhagyma Az édesburgonyás: 1-2 db sütőben sült édesburgonya 10-15 dkg mascarpone 1 kk curry 1 kanál aprított hagyma só, bors A kenőkék alapanyagait habosra keverjük. A kenyérszeletek héját levágjuk, egy mélyebb doboz aljára egy sor kenyérszeletet fektetünk. Ha szükséges a szeleteket "beszabjuk" a dobozba. Megkenjük az egyik kenőkével, újabb sor kenyér stb. Így folytatjuk, amíg tartanak a finom szendvicskrémek. kenyérszelettel zárjuk a sort, jól lenyomjuk a tetejét és behűtjük. Másnap díszes tálcára borítjuk és bevonjuk megmaradt kenőkével. Ha nem maradt semmi, akkor 10 dkg mascarponét összekeverünk 10 dkg puha vajjal és 15 dkg tehéntúróval, sóval, köménymaggal ízesítjük. A bevont szendvicstortát szalámiszeletekkel, díszesre vágott retekkel, paprikával, paradicsommal díszítjük. Ez is legyen mindenkinek a kénye-kedve szerint.
Hozzávalók: 60 dkg liszt 25 dkg vaj 15 dkg cukor 2 dkg friss élesztő 2 egész tojás 2 tojás sárgája reszelt narancshéj 2 dl tej csipet só A töltelékhez: 50 dkg darált mák 15-20 dkg cukor marék mazsola reszelt narancshéj 2 dl forró tej
A mákot összekeverjük a cukorral, a narancshéjjal, a beáztatott és leszűrt mazsolával, majd annyi forró tejjel, hogy kenhető, de ne lágy masszát kapjunk. Kihűtjük. A tejben feloldjuk az élesztőt, majd összedagasztjuk a többi hozzávalókkal, rugalmas, selymes tésztát kell kapjunk. Tálba tesszük, lefóliázzuk, majd egy órára hideg helyre helyezzük. Több részletben 2-3 mm vastagra nyújtjuk, széles szájú pohár segítségével köröket vágunk, mindegyik kör közepébe egy-egy kiskanál tölteléket teszünk. A körök széleit a fotó alapján összehajtogatjuk, a sarkokat kissé lenyomkodjuk. Megkenjük felvert tojással, 180 C fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.
Nagyanyám tökéletes hájas tésztát sütött. Mindig csodálattal néztem, amint a pinduri asszony teljes erejéből gyúrja-dagasztja a hájas tésztáját, majd erőteljes mozdulatokkal a gyúródeszkához csapkodja, hogy szép hólyagos legyen. Fiatalasszony koromban én is megpróbálkoztam egyszer ennek a finom süteménynek az elkészítésével, de akkor nem igazán sikerült. Pont emiatt, most, amikor újból elővettem a bátorságomat az elkészítéséhez, kissé aggódtam nehogy kudarcba fulladjon a tervem. Az első adag, amit 1 kiló lisztból készítettem sajnos nem lett jó, túl vastagra nyújtottam a tésztát és túl nagy darabokra vágtam azt. Adtam neki még egy esélyt és íme, az én csodálatosan szép kis szilvaízes hájas tésztácskáim. Mindkét tepsi ment kollegám családjához ajándékba, tőle kaptam hájat és ezzel szerettem volna meghálálni neki. Hozzávalók 2 tepsihez: 70 dkg liszt 40 dkg megtisztított, ledarált háj 3 kanál tejföl 1 tojás 1 kiskanál só 1 kanál cukor 1 dl fehér bor 1 dl szódavíz 1 kanál ecet A töltelékhez: 70 dkg sűrű szilvaíz
1. A hártyáitól megtisztított hájat ledaráljuk és összekeverjük 10 dkg liszttel. 2. A többi hozzávalókból rugalmas, selymes tésztát gyúrunk, amit alaposan kidolgozunk. Nekem több folyadékra volt szükségem, a dagasztást pedig a konyharobot végezte. 3. 20 perc pihentetés után kb 1 cm vastagra nyújtjuk a tésztát, majd a tetejére simítjuk-kenjük a lisztes hájat. Én az ujjbegyeim segítségével kentem-rendezgettem a zsiradékot a tésztalapra, hogy teljesen beborítsa azt. Feltekerjük mint a bejglit, majd a tésztarudat kissé lelapítjuk, jobbról-középig, balról középig hajtjuk, majd az egészet összecsukjuk, mint egy könyvet. Letakarjuk és további 20 percig pihentetjük, majd a műveletet még kétszer megismételjük. 4. A tésztát kettéosztjuk, fél cm vastagra nyújtjuk, a tűzhely lángjánál megforrósított késpengével 5X10 cm téglalapokra vágjuk. A tésztadarabok egyik felébe 1-1 kanál tölteléket-lekvárt teszünk, majd ráhajtjuk a másik végét. 5. Sütőpapíros tepsiben 180 C fokra előmelegített sütőben kb 30 perc alatt rózsaszínűre sütjük. ha langyosra hűlt megszórjuk porcukorral. Tölthetjük dió vagy máktöltelékkel is. Tipp: a késpenge mindig forró legyen, hogy sercegjen a tészta amikor vágjuk. A késpenge a tűz hatására megfeketetdik, emiatt olyan vágószerszámot használjunk, amelynél ezt nem bánjuk. A receptet köszönöm Boldog Kuktának, szerintem nagyon finom lett. Hajtogathatjuk még úgy, ahogy Viki szokta, a következő sütésnél így fogom én is tenni.
Hozzávalók kb 70 darabhoz: 20 dkg aszalt szilva 2 dl rum az áztatáshoz 10 dkg darált mák 20 dkg darált keksz (+-) 5 dkg barna cukor 20 dkg tejcsokoládé 1-2 kanál szilvaíz fahéj, narancshéj A mártáshoz: 40 dkg csokoládé A szóráshoz: pár kanál mákszem
A szilvát rumba áztatjuk pár napra, de minimum egy éjszakára. Leszűrjük és késes aprítóban ledaráljuk. Fűszerezzük a fahéjjal, a narancshéjjal. A szilváról leszűrt rumból 1 decilitert 5 percig forralunk a cukorral, majd ráöntjük a darált mákra. A tejcsokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, összekeverjük a forrázott mákkal, a szilvapéppel, a szilvalekvárral és annyi darált keksszel, amennyitől sűrű, kemény, formázható masszát kapunk. Legalább egy éjszakára hidegre tesszük. A masszából félujjnyi darabokat formázunk, tálcára egymás mellé sorakoztatjuk, majd ismét hideg helyre tesszük. A csokoládé 2/3-át vízgőz fölött felolvasztjuk majd beleszórjuk a maradék csokoládét és kissé visszahűtjük. Tehetünk bele kevés kakaóvajat vagy 1 kanál olajat, hogy a csokiszósz hígabb legyen. Két villa segítségével egyenként megmártjuk a bonbonokat a csokoládéban, kissé lecsepegtetjük a fölösleget és sütőpapíros tálcára helyezzük őket. Ha a csokoládé kihűlt visszatehetjük a vízgőzre pár percre. Pár szem mákkal megszórjuk. Miután megdermedt a csokoládé, díszpapírba csomagoljuk.
Hozzávalók kb 60 darabhoz: 200 g aszalt barack 2-3 kanál barackpálinka 150 g csokoládé 150 g dió grillázs 2-3 kanál sűrű baracklekvár 150 g darált keksz (+-) A mártáshoz: 40 dkg csokoládé A tetejére: pár kanál diógrillázs
A barackot pálinkás forró vízbe áztatjuk pár napra, de minimum egy éjszakára. Leszűrjük és késes aprítóban ledaráljuk. A csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, összekeverjük a dió grillázzsal, a barackpéppel, a baracklekvárral és annyi darált keksszel, amennyitől sűrű, kemény, formázható masszát kapunk. Legalább egy éjszakára hidegre tesszük. A masszából félujjnyi darabokat formázunk, tálcára egymás mellé sorakoztatjuk, majd ismét hideg helyre tesszük. A csokoládé 2/3-át vízgőz fölött felolvasztjuk majd beleszórjuk a maradék csokoládét és kissé visszahűtjük. Tehetünk bele kevés kakaóvajat vagy 1 kanál olajat, hogy a csokiszósz hígabb legyen. Két villa segítségével egyenként megmártjuk a bonbonokat a csokoládéban, kissé lecsepegtetjük a fölösleget és sütőpapíros tálcára helyezzük őket. Ha a csokoládé kihűlt visszatehetjük a vízgőzre pár percre. Csipet diógrillázzsal megszórjuk.
Miután megdermedt a csokoládé, díszpapírba csomagoljuk.
A dió grillázs kitűnő sütemény, illetve tortakrémekbe. A dió karakteresebb ízt kap a karamelltől. Hozzávalók: 25 dkg dióbél 10 dkg cukor A dióbelet száraz serpenyőben, folyamatosan kevergetve megpirítjuk. Piríthatjuk sütőpapíros tepsiben, 180 C fokos sütőben is. Vigyázat, ne égessük szénné a diót. Törlőruhába szórjuk és finom, dörzsölő mozdulatokkal leválasztjuk a megsült héjat a dióbélről. A cukrot serpenyőbe szórjuk és lassú lángon hagyjuk felolvadni. Ne kevergessük, inkább rázogassuk az edényt. A cukor olvadás után lassacskán elkezd karamellizálódni, amíg az egész folyós massza szép bronzszínű nem lesz. Itt is legyünk óvatosak, hogy ne égjen meg a cukor, mert akkor keserű ízű lesz. Kanállal beleforgatjuk a diót, amíg minden gerezd bevonódik a karamellel. Egy hőálló tálcára sütőpapírt helyezünk, arra ráöntjük a karamellizált diót, óvatosan szétterítjük és hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni. Figyeljünk oda, a forró karamell kegyetlenül éget, vigyázzunk a testünk épségére! Késes aprítóban-darlóban több részletben megdaráljuk.