Huruttal ízesített húslevest Jolinál ettem pár éve, szamosújvári ismerősöktöl szerezte be anno. Egy kis üveggel ugyancsak onnan hozattam Monicával, most jó ideig lesz ebből a csemegéből. De mi is a hurut? A hurut nem más mint egy örmény származású ételízesítő, ami jó minőségű tejből és zöldpetrezselyemből készül. A pontos leírást elolvashatjátok itt. A huruttal ízesített leves savanykás, pikáns ízt kap. Ha alkalmatok van, kóstoljátok meg ti is! Egy tányérnyi húslevesbe tálaláskor mogyorónyi darabkát keverünk, de a mennyiség mindenki kedvére van bízva. .
V.K.F. 62, azaz Vigyázz, kész, főzz 62. forduló az eztettem blogon, a témája a rizs. Egy finom rizssalátával készültem a játékra, amennyire szerettem elkészíteni, annyira jó volt megenni. Hozzávalók 4 adaghoz: 20 dkg zacskós rizs (2X10 dkg-os) 2 sárgarépa csipet sáfrány 4-5 szál zöldhagyma 2 szál zöld fokhagyma 3-4 narancs 10 dkg madársaláta 2-3 kanál szezámmagolaj (dióolaj) só bors
A sárgarépát apróra kockázzuk, feltesszük főni sós, sáfrányos vízbe, majd pár perc után mellésüllyesztjük a rizses zacskókat is. Amikor a rizs megfőtt (nézd a rizs dobozán a főzési időt) leszűrjük, a rizst kibontjuk a zacskóból, összevegyítjük a sárgarépával és megöntözzük az aromás olajjal. Kihűtjük, majd villával könnyedén fellazítjuk. A zöldhagymát és a zöld fokhagymát megtisztítjuk, ferdén karikára vágjuk, a madársalátát megmossuk, megszárítjuk. A narancsokat kifilézzük, a kicsorgó levet felfogjuk. Összekeverjük az előkészített hozzávalókat és meglocsoljuk a kissé megsózott, borsozott narancslével. Most abált sertésnyelvvel tálaltam, de bármilyen sült-főtt hússal, vagy csak magában is nagyon finom.
A tésztához 15 dkg liszt 12 dkg vaj 1-2 evőkanál jéghideg víz só A töltelékhez: 25 dkg húsos füstölt szalonna 30 dkg póréhagyma 5 dkg vaj 2,5 dl tejszín 3 tojás só, bors, szerecsendió A tetejére: kevés reszelt sajt A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, majd fóliába csomagoljuk és legalább fél órára hűtőbe tesszük. Ezt követően vékonyra nyújtjuk és kibélelünk vele egy 24 cm átmérőjű piteformát, a lelogó széleket levágjuk. Villával megszurkáljuk, zsírpapírt teszünk rá, nehezéknek szárazbabot vagy rizset szórunk a papírra, majd előmelegített 200 C fokos sütőben 10-13 percet sütjük. Akkor eltávolítjuk a babot és a papírt és tovább sütjük, amíg a tészta szép piros lesz. Közben elkészítjük a tölteléket: A szalonnát felkockázzuk és zsírjára sütjük, hozzáadjuk a vajat és a karikára vágott póréhagymát. Sózzuk, borsozzuk és fedő alatt, gyakran megkevergetve puhára pároljuk. A megsült tészta üregébe egyengetjük a tölteléket, majd megöntözzük az összevegyített és fűszerezett tojás és tejszín keverékével. Megszórjuk a reszelt sajttal és 180 C fokos sütőben készre sütjük (kb 30-35 perc).
Ingrediente: Aluat: 150 g faina 120 g unt rece 1-2 linguri de apa rece sare Umplutura: 250 g bacon afumat (sau sunca afumata, sau slanina cu carne afumata) cca. 300 g praz (1 fir de praz) 50 g unt 250 ml frisca (smantana dulce) 3 oua sare, piper, nucsoara deasupra cas razuit Framantam faina, sarea si untul cu atata apa rece, cat sa se faca o coca uniforma nici prea moale, nici prea tare. Invelim in folie si lasam la rece cca. 30 minute, dupa care intindem un cerc foarte subtire, cat sa acopere tava si sa aiba si margini. Putem intinde intre 2 folii, iar ulterior pe scandura pudrata cu putina faina. Sa ne grabim cu intinsul, ca untul sa nu se topeasca. Intepam aluatul cu o furculita dupa care acoperim cu hartie de copt, deasupra punem fasole boabe sau orez si il dam la cuptorul incins la 200 C grade cca. 10-12 minute. Eliminam fasolea si hartia. (Fasolea se poate fierbe ulterior oricand se doreste.) Taiem baconul cubulete si il prajim la foc mic, dupa care adaugam untul si prazul taiat rondele. Calim totul la foc mic amestecand din cand in cand, punem sare si piper cat se doreste (atentie, baconul poate sa fie sarat!). Acoperim aluatul precopt cu umplutura facuta. Batem ouale cu smantana, punem putina sare, piper si nucsoara macinata, dupa care turnam peste aluatul de praz si presaram deasupra casul razuit. Coacem tarta la 180 C grade cca. 30-35 minute. Pofta buna!
Hozzávalók 4 személynek: 1 öklömnyi zellergumó 4-5 szál új sárgarépa
1 fej saláta 1 nem túl érett avokádó 3-4 kanál majonéz 3-4 kanál tejszín 1 lime vagy citrom leve kruton pirított mogyoró vagy dió 30-40 dkg csirkemell filé 1 kanál reszelt gyömbér 1 kanál mustár só bors olaj a hús sütéséhez
A csirkemell filéket bekenjük a reszelt gyömbér és a mustár keverékével, sózzuk, borsozzuk és lefedve pár órát hűtőbe tesszük. Kevés olajon, felforrósított serpenyőben megsütjük a hússzeleteket (ne szárítsuk ki), kissé pihentetjük, majd csíkokra vágjuk. A zellergumót és a sárgarépát megtisztítjuk és gyufaszál méretűre vágjuk, az avokádót meghámozzuk, kettőbe vágjuk és kockára szeljük. Rögtön megöntözzük az egészet limelével. A salátát leveleire szedjük, megmossuk, megszártjuk, majd apró darabokra tépkedjük. A majonézt összekeverjük a tejszínnel, pici citromlével ízesítjük, ha kell utánasózunk, borsozunk.
Összeállítjuk a salátát: nagy tálban lazán összekeverjük a zeller és répaszálakat, az avokádókockákat, a salátát, beterítjük a húscsíkokkal, megszórjuk durvára darabolt dióval, a krutonokkal, majd leöntjük a tejszínes majonézzel. Ízlés szerint lehet még sózni, borsozni. Laktató, finom saláta, előételként, vagy önálló fogásként is fogyaszthatjuk.
20 dkg liszt 1 kk cukor 1 kanál olaj 1 kk szárított élesztő 1,4 dl langyos víz 1/2 kk só 3 kanál fehér és 3 kanál fekete szezámmag
A lisztet tálba szitáljuk, beleszórjuk a többi hozzávalót, hozzáöntjük az olajat és a vizet, majd rugalmas cipót gyúrunk belőle. Letakarva egy óra alatt duplájára kelesztjük. Ha a cipó megkelt, kissé kinyomkodjuk belőle a levegőt, 5 darabra vágjuk, mindegyik galacsinból golyót gömbölyítünk, majd letakarva tvábbi 30 percet pihentetjük. Megszórjuk szezámmaggal és kevés liszttel a deszkát, ráteszünk egy tésztagolyót, megszórjuk maggal és vékonyra nyújtjuk. Tovább letakarva még 15 percet pihentetjük, amíg befűtjük a sütőt a maximális hőfokra (nálam 250 C fok). Tepsi fenekére egyenként leterítjük a pitalapokat és pár perc alatt piros-ropogósra sütjük. Igazából csak frissen szeretem. Hummuszt mártogatunk a ropogós pitadarabkákkal.
Hozzávalók (fél adagot készítettem, 16 drb kisebb kiflihez) 35 dkg liszt 1 dl tej 70 gr joghurt (vagy tejföl) 2 ek cukor 1 tojás 2,5 dkg élesztő 12,5 dkg fagyos vaj 1/2 kk só 1 tojás a kenéshez
A hozzávalókat a vaj kivételével összedagasztjuk, majd letakarva hűtőbe tesszük 1,5 órára. Ezután 8 egyforma darabra vágjuk, gömbölyítjük, majd vékony köröket nyújtunk belőlük. Az első lapra vajat reszelünk, rátesszük a következő korongot, majd ismét vaj és tésztalapok addig, amíg el nem fogyott. A legutolsó lapra nem teszünk vajat. Akkor 2-3 mm vastagra nyújtjuk, 16 cikkre vágjuk, majd minden cikket szorosan feltekerünk, kifliket formázunk belőlük. Sütőpapíros tepsire helyezzük a kiflicskéket, lefóliázzuk, majd egy egész éjszakára hűtőbe helyezzük. Másnap tojással megkenjük és hideg sütőbe helyezzük, majd 180 C fokon szép rózsaszínűre sütjük.
Nagyon szeretem a matcha ízét, már használtam fehér csokiba keverve, tortába töltelékben és piskótában, fagyiban. Most sajttorta krémjébe kevertem, nagyon-nagyon finom lett. Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű tortaformához A tortalaphoz:
A kekszet és a mogyorót morzsásra daráljuk, összevegyítjük a cukorral (ez ízlés szerint) és az olvasztott vajjal, majd sütőpapírral kibélelt tortaforma aljába nyomkodjuk. 10 percig 180 C sütőben rózsaszínűre sütjük. A krémsajtokat habosra keverjük a cukorral. A zselatint és a matchaport feloldjuk a langyos teában, majd forrpontig hevítjük, de nem hagyjuk felfőni, majd kevergevte kihűtjük. A tejszínt keményre verjük. A krémsajtba keverjük a zselatinos teát, majd lazán beleforgatjuk a tejszínhabot és hűtőbe 10-15 percet dermesztjük. Végezetül a krémet belesimítjuk a tortaformába és másnapig hűtőben tartjuk.
Ezt a játékot Era, az Életinfo blog írója keltette életre. A játék lényege, hogy a játékvezető blogger megnevez egy ismert szakácsot, akinek a receptjeiből kell főzni-sütni, majd fényképezni és posztolni a saját blogban. Ezáltal új ételekkel, ízekkel ismerkedhetünk meg, variálhatjuk a konyhánk felhozatalát. A stafétát a Marka boszikonyhájaMarkájától vettem át, nagy örömmel. Az általam választott személy nem más mint Nigella Lawson, a szexi sztárszakács, aki soha nem bíztat minket kalóriaszegény ételek fogyasztására. Nagyon szeretem, ahogy leoson éjszaka a hűtőszekrényhez és annak kósza fényében nassol a vacsora maradékaiból. Nem utolsósorban finomak, ízletesek az egyszerűen, könnyedén elkészített receptjei, könnyű lesz tőle bárkinek főzni és utána megszeretni.
Kérlek benneteket barátaim, az elkészített étel fotóját és linkjét/bejegyzését küldjétek el április 14-ig a sildiko1@yahoo.com emailcímre. Figyeljetek oda, hogy legyen forrásmegjelölés is az általatok választott receptekhez. Ne felejtsétek el megírni nekem, ti melyik szakácsot ajánlanátok a következő fordulóra. Ha valaki, akinek nincs blogja szeretne játszani, tegye meg, örömmel fogadom. Szakácsmustrára fel! A beküldési határidőt meghosszabítom április 22-ig.
A mozsárban frissen tört minőségi kávébab aromája tökéletes összhangban van a csokoládés tejszínkrémmel. Pitébe töltve mennyei, próbáljátok ki. Hozzávalók 12 minipitéhez (vagy egy nagyhoz)
A tésztához: 30 dkg liszt 20 dkg vaj 1 tojás esetleg hideg víz A töltelékhez: 3 dl tejszín 10 dkg tejcsoki 10 dkg magas kakaótartalmú csoki 2 kanál kávébab 3 kanál barna cukor
A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, ha szükséges még adhatunk hozzá jéghideg vizet. Félkemény, rugalmas tésztát kell kapjunk. Fóliába csomagoljuk és legalább egy órára hűtőszekrénybe tesszük. A kávészemeket mozsárban durvára törjük és a felforralt tejszínbe szórjuk, a tűzet elzárjuk. Legalább 20-25 percet hagyjuk a kávétöretet a tejszínben, majd leszűrjük. Ismét felforraljuk a leszűrt tejszínt, félrehúzzuk a tűzről és hozzáadjuk a felkockázott csokoládékat, majd krémesre keverjük. Végezetül mixerrel felhabosítjuk, szinte langyosra keverjük. A tésztát vékonyra nyújtjuk, 12 kör alakra vágjuk, majd kibéleljük a mini piteformákat. Mindegyik tetejére sütőpapírt fektetünk, száraz babot szórunk rá és 180 C fokos sütőben 15-20 perc alatt rózsaszínűre sütjük. Eltávolítjuk a babot és a papírt, a tésztaüreget pedig megtöltjük a finom krémmel. Kihűtve fogyasztjuk.
A Szakácsmustra egy olyan játék, amit Erika, az Életinfó blog háziasszonya talált ki és indított útjára. A játékvezető megnevez egy ismert-híres szakácsot, akinek a receptjeiből kell sütni-főzni. A staféta most Markánál van, a kiválasztott szakács pedig Jamie Olivier. Jamie nekem is nagy kedvencem, nagyon szeretem a lazaságát ahogy a konyhában főz, imádom a szenvedélyét ami az ételekhez köti, tisztelem az egészséges táplálkozáshoz ragaszkodó életszemléletét. Szívembe vésődött az a kijelentése, hogy ha nem létezne a három kedvenc alapanyaga: a citrom, a chili és az olívaolaj, akkor nem lenne érdemes élnie. A kiválsztott recept egy tésztaétel, nagyon szeretek házilag tésztát készíteni, a mascarponé és a spenót pedig két kedvenc alapanyagom, a parmezánért meg egyenesen bolondulok.
Hozzávalók 4 személyre: 45 dkg tagliatelle vagy spagetti olívaolaj 2 kk vaj 2 cikk fokhagyma frissen reszelt szerecsendió 40 dkg friss spenót 120 ml tejszín 15 dkg mascarponé 2 marék frissen reszelt parmezán só, bors Egy nagy lábasban sós vizet forralunk és kifőzzük benne a tésztát, leszűrjük úgy, hogy egy bögrényi főzővizet felfogunk. Az olajban megolvasztjuk a vajat, beledobjuk a felaprított fokhagymát, szerecsendióval ízesítjük (1-2 késhegynyivel) majd hozzáadjuk a megmosott, megszárított, felcsíkozott spenótot. Kevergetve 5 percig pároljuk, addig a spenót levet ereszt és összeesik. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a mascarponét, a tejszínt és a főzővizet, majd kevergetve selymesre, krémesre sűrítjük (3-4 perc forralás). Beleszórjuk a reszelt parmezánt és belevegyítjük a kifőtt, melegen tartott tésztát. Frissen tálaljuk!
A receptben nem csalódtam, nagyon hamar elkészíthető, finom, laktató fogás s habár nem tartottam be a recept alapanyag mennyiségeit (kevesebb spenótot használtam) ezt az ételt mindenkinek melegen ajánlom.