Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű piteformához: A tésztához
35 dkg liszt 20 dkg fagyos vaj 5 dkg cukor 4-5 kanál tejszín csipet só 1 citrom reszelt héja A töltelékhez: 1 cs semleges ízű pudingpor 3,5 dl gyümölcslé (gyümölcsszörp vízzel hígitva) 10 dkg cukor 1 kg magozott cseresznye 5 dkg darált mandula A tetejére: 2 kanál tejszín 3-4 kanál barna cukor A lisztet deszkára szitáljuk, a vajat a reszelő nagy lyukán a lisztbe reszeljük, majd gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a citromhéjat, a sót, a cukrot, majd annyi tejszínnel gyúrjuk össze, amennyitől a tészta szépen összeáll. Fóliába csavarva legalább 30 percig hűtőbe tesszük. A pudingport a gyümölcslével és a cukorral sűrűre főzzük, majd a tűzről levéve belekeverjük a gyümölcsöt. Kihűtjük. A tészta 2/3-ából vékony lapot nyújtunk, beborítjuk a piteforma alját úgy, hogy az edény falán is legyen a tésztából. A fölösleges tésztát éles késsel levagdossuk. A mandulát a tésztára szórjuk, ráterítjük a cseresznyepépet, majd beborítjuk a maradék tésztából nyújtott lappal, amit előzöleg bevagdostunk rácsosra. Tejszínnel megkenjük a tetejét, megszórjuk a barnacukorral és 180 C fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt készre sütjük.
A Szakácsmustrán Dinánál most Rachel Allentől kellett sütni-főzni. Kiválasztottam több receptet, de végül is e mellett a remek madeleine mellett döntöttem s nem is bántam meg.
Az elkészítése roppant egyszerű: mixerrel habos-fehérre keverjük a tojást a cukorral, hozzáadjuk a vaníliát és az összekevert száraz összetevőket. 180 C fokra előmelegített sütőben 12-14 perc alatt készre sütjük a madeleine formába kanalazott masszát. Még melegen kiborítjuk és megszórjuk porcukorral. Aki szereti az bemártogathatja a végüket olvasztott fehér csokoládéba. Vigyázzunk, ne töltsük túl a formákat, hisz a sütemény a duplájára nő. Arra is figyeljünk, hogy ne süssük túl a kis "kagylóinkat", mert akkor szárazak lesznek. Nagyon gyors, nagyon finom aprósütemény, javasolom, hogy egyből dupla mennyiséggel kezdjetek. Nekem 15 darab madeleine lett ebből az adagból. Rachel Allen, a recepted nagyon jó, nem csalódtam benned.
Ezzel a pizzával részt veszek a VKF 64. fordulóján, melynek a témája a majd mindenki kedvence, a pizza s a blog amelyen meghírdették a játékot a Bioporta. Most azokból az alpanyagokból készítettem, amelyek a kedvenceim: sonka, ananász és kéksajt. Jó étvágyat mindenkinek!
Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű pizzához: A tésztához: 15 dkg liszt 1 kk szárított élesztő 1 jó csipet só 1 kk cukor 1 kk olíva olaj langyos víz A szószhoz: 2 szál zöldhagyma 2 paradicsom 1 cikk fokhagyma 1 kanál olaj csípőspaprika só, bors, cukor A feltéthez: 15 dkg nyers, füstölt sonka 5-6 dkg kéksajt 1/4 lecsöpögtetett ananászkonzerv kevés reszelt parmezán A tészta alapanyagait annyi langyos vízzel gyúrjuk össze, hogy közepesen lágy, selymes tésztát kapjunk. Alaposan kidolgozzuk, amjd lefedve fél órát kelesztjük. A sütőt bekapcsoljuk és 250 C fokra hevítjük. A szószhoz a felaprított hagymát megdinszteljük az olajban, hozzáadjuk az apró kockára vágott paradicsomot, ízlés szerint csípőspaprikát, sózzuk, borsozzuk, majd kevergetve 5 percet főzzük. Annyi cukorral ízesítjük, amennyi elveszi a paradicsom savasságát (elhagyható, vagy mézzel is helyettesíthető). Végül botmixerrel pürésítjük. Aki szereti tehet bele oregánót is. Amikor a tészta megkelt enyhén lisztezett deszkán kör alakúra lapogatjuk, húzkodjuk, a sütőlapra helyezzük és megkenjük a szósszal. Végezetül kirakjuk sonkaszeletekkel, ananászkockákkal, rámorzsoljuk a kéksajtot, megszórjuk a reszelt parmezánnal és piros-ropogósra sütjük.
A kalmárkarikákat tejbe áztatjuk legalább 1-2 órára.
Az olajban megdinszteljük az apróra vágott hagymát, rádobjuk a zúzott fokhagymát, hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot és csípős paprikát, majd 5-6 percet főzzük. Közben sózzuk, borsozzuk, kevés cukorral és ecettel ízesítjük, majd botmixerrel pürésítjük. A kalmárkarikákat jó alaposan lecsöpögtetjük, beleforgatjuk a felvert és sózott tojásba, majd meghempergetjük az ugyancsak megsózott, borsozott lisztbe. Bő, forró olajban 3 perc alatt pirosra sütjük, papírszalvétára szedjük, majd a paradicsomszószba mártogatva, citromlével meglocsolva fogyasztjuk.
Habár ez az étel tökéletesre sikeredett, sajnos rá
kellett jöjjek a sokadik próbálkozás után, hogy a szervezetem nem bírja
a tenger gyümölcseit. Jól belakmároztam ebből az ízletes ételből:
utoljára!
Hozzávalók: A tésztához: 25 dkg liszt 12,5 dkg vaj
5 dkg barna cukor csipet só 3-4 kanál tejszín A töltelékhez: 3 darab nagy granny smiths alma 1-2 kk reszelt gyömbér 3 banán 5 dkg barna cukor 5 dkg vágott mandula 1 kanál étkezési keményítő A tetejére: 1 tojás 2-3 kanál barna cukor
A lisztet összegyúrjuk a hozzávalókkal és annyi tejszínnel, amennyitől szépen összeáll a tészta egy gombóccá. A tésztát fóliába csomagoljuk és hűtőszekrényben legalább egy órát pihentetjük. Az almákat jól megmossuk, a csumáját eltávolítjuk és hámozás nélkük dobókocka nagyságúra vágjuk. A banánokat meghámozzuk, karikára vágjuk. Az almakockákat megszórjuk a cukorral, a gyömbérrel és folytonosan kevergetve 5-6 percet pároljuk, majd hozzáadjuk a banánkarikákat és még 2-3 percet a tűzön tartjuk. Végezetül megszórjuk az étkezési keményítővel, majd langyosra hűtjük. A tészta 2/3-át vékonyra nyújtjuk, egy sütőpapírral kibélelt piteformába tesszük, a lelogó oldalát késsel levágjuk. A tészta aljára szórjuk a mandulát, belesimítjuk a tölteléket, majd beborítjuk a maradék tésztából vékonyra nyújtott tésztakarikával, amelyet előzőleg mintázóval bevagdosunk (ha nincs mintázó, akkor késsel zsebecskéket vágunk a tésztába). Megkenjük tojással, megszórjuk barnacukorral, majd 180 C fokra előmelegített sütőben szép rózsaszínűre sütjük.