A torta inspirációja Aditza születésnapi tortájától eredt, neki EmmaCrema készített egy hasonló finomságot. Ezt a tortát végeredményben magam "fejlesztettem" ki, sok-sok hasonló recept elolvasása után. Végeredményben egy csodálatosan finom, édes-sós kombinációjú karakteres ízű sütemény. Különleges ízek kedvelőinek különösen ajánlom.
Hozzávalók egy 18 cm átmérőjű tortához
A tésztához:
5 tojás 5 kanál barna cukor 5 kanál liszt 2 kanál kakaó 1 kanál instant kávé 5 kanál mogyoróolaj 5 kanál forró víz csipet só
A krémhez: 30 dkg mogyoróvaj 20 dkg mascarpone 20 dkg puha vaj 20 dkg barna cukor 1,5dl tejszín
A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét csipet sóval keményre felverjük. A tojások sárgáját mixer segítségével habosra keverjük a cukorral, apránként hozzáadjuk a kávét, a kakaót, az olajat, a forró vizet, majd legvégül a lisztet. Belekeverjük a felvert tojásfehérjét is, de azt már csak laza mozdulatokkal vegyítjük a többi alapanyaghoz. Kivajazott, sütőpapíros kapcsos tortaformába öntjük és 180 C fokos sütőben tűpróbáig sütjük. A papír legyen magasabb a formánál legalább 3 cm-el. A krém hozzávalóit alaposan, habosra keverjük. A kihűlt tortalapot háromba vágjuk, mindegyik lapot meglocsoljuk édes kávéval, majd megkenjük a krémmel is. Az összeállított tortát kívül is bevonjuk a maradék krémmel. A cukrokat karamellizálni kezdjük a mézzel és a vajjal, folyton kevergetve. Ha a karamell kellően megbarnult, beleszórjuk a szódabikarbónát, ettől az egész kivilágosodik és felhabzik. Ráöntjük a pattogtatott kukoricára és óvatosan bevonjuk a karamellel a szemeket. Vigyázat, a karamell nagyon éget! Sütőpapírral bélelt tálcára borítjuk és hagyjuk kihűlni, majd a torta tetejére nyomkodjuk.
Hozzávalók: 50 dkg apró cékla 1 fej lilahagyma 1 bögre főtt csicseriborsó (konzervből is) csípőspaprika 10 dkg kéksajt só, bors, citromlé vörösbor ecet 2-3 kanál olívaolaj metélőhagyma A céklát megmossuk, fóliába csomagoljuk és sütőben 45-50 perc alatt puhára főzzük. Ha megsült (villával bele lehet szúrni) hideg vízbe dobjuk és gyorsan lehúzzuk a héját és feldaraboljuk. A lilahagymát vékonyra felszeleteljük, kissé megsózzuk, meglocsoljuk vörösbor ecettel, majd 15 perc után alaposan kicsavarjuk. A csicseriborsót lecsepegtetjük, a kéksajtot elmorzsoljuk, a csípőspaprikát és a metélőhagymát felaprítjuk. Egy tálba öntjük a hozzávalókat: a sült céklát, a marinált hagymát, a csicseriborsót, megszórjuk aprított csípőspaprika csíkokkal és metélőhagymával. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk olívaolajjal, citromlével, majd rászórjuk a kéksajt morzsalékot. Lefedve pár órát hűtjük.
Hozzávalók: 2 bögre ribizli 1/2 bögre cukor 1 kanál vaníliaesszencia csipet só 1 kanál étkezési keményítő 2 dl tejszín A habgaluskához: 2-3 tojás fehérje 2-3 kanál cukor pár csepp citromlé
A ribizlifürtökről villa segítségével könnyedén lehúzzuk a szemeket. Feltesszük főni 1,2 l vízben, majd amikor puha szitán áttörjük. Tovább forraljuk a cukorral, a sóval, a vaníliával, majd behabarjuk a kevés hideg vízben elkevert keményítővel. Pár perc főzés után hozzáadjuk a tejszínt és elzárjuk alatta a tüzet. Habgaluskával, hidegen vagy langyosan tálaljuk.
Blogot kóstoltam , azaz más blogjáról, Fűszermánia Gabitól készítettem ezt a finom babsalátát. Amúgy nagyon szeretem a salátákat babbal, csicseriborsóval dúsítani, a kéksajtot pedig ráadásul egyenesen imádom. A salátát saját készítésű ropogós héjú veknivel ettem.
Hozzávalók: 1 nagy fehérbab konzerv 1-2 evőkanál pirított vágott mandula 8-10 dkg kéksajt snidling vagy (és) petrezselyem Az öntethez: 2 kanál olívaolaj 1 evőkanál cherry ecet 1/2 kiskanál dijoni mustár 1 kiskanál méz só bors 1 babérlevél
Az öntet hozzávalóit csavaros üvegbe töltjük, alaposan összerázzuk és pár órára hűtőbe tesszük, így tökéletesen összeérnek az ízek. A babot szűrőbe tesszük, hideg vízzel leöblítjük és alaposan lecsepegtetjük. Ráöntjük az öntetet, megszórjuk morzsolt kéksajttal és a mandulával, pár óra alatt összeérleljük az ízeket. Vágott metélőhagymával szórjuk meg Pazar, lakató étel.
A Blogkóstoló immár a 17. fordulóhoz érkezett és a Tetovált lány konyhájában időzött el. Ez alkalommal Fűszermánia Gabinál kóstoltam blogot.
A rizottót menet közben alakítottam, sajnos a sóskának tűnő zöldnövény kiolvadás után spenótnak bizonyult, emiatt e nélkül készítettem el. E miatt a rizottóban nagyobb mértékben a körte íze lett a domináns s ezt egyáltalán nem bántam meg.
Hozzávalók (2-3 személy részére) A rizottóhoz: 1 bögre rizottónak való rizs 1 kanál olívaolaj 1 kanál vaj 1 kis fej vöröshagyma 1 kiskanál asafoetida (vagy 2 cikk fokhagyma) 1 darab nagy vilmoskörte húsleves 1 dl fehérbor citrombors ( vagy fehérbors) chilipehely ízlés szerint 1/2 citrom reszelt héja 1 kanál aprított zöldpetrezselyem 1 kanál aprított metélőhagyma A feltéthez: 1 kanál olívaolaj 1 kanál vaj 1 kanál méz 1 kanál balzsamecet 2 darab nagy vilmoskörte 10 dkg kéksajt
A vajat összeforrósítjuk az olajjal majd rádobjuk az apróra vágott hagymát. Kevergetve dinszteljük, majd rászórjuk a rizst, az asafoetidát és felöntjük a borral. Gyakori kevergetés mellett merőkanalanként ráöntjük a forró levest. Csak akkor adunk hozzá új adag húslevest, amikor a rizs már felszívta a rajta levő folyadékot. Félidőben hozzáadjuk az apró kockára vágott körtét, a borst, esetleg sót (vigyázat, a húsleves már sós), a citromhéjat, a chilit. Amikor a rizs kellőképpen megpuhult (de nem főtt pépesre) rászórjuk a zöldfűszereket és elzárjuk alatta a tüzet. A vajat és az olajat felforrósítjuk, ráhelyezzük a kettévágott körtéket, majd mindkét oldalukat szép pirosra sütjük. Meglocsoljuk a mézzel és a balzsamecettel és a körtés rizottóval tálaljuk, melyre kéksajtot morzsoltunk. Nagyon ízlett!